O Colcie 1911 powiedziano już wiele… ale czy Ty go wypróbowałeś?
Zapraszamy do wzięcia udziału w nowej serii eventów z bronią palną na strzelnicę do Małopolskiego Centrum Strzelectwa w Bochni.
Budowa Pistoletu Colt M1911
Seria 1911 to rodzina pistoletów samopowtarzalnych działających za zasadzie krótkiego odrzutu i przekoszenia lufy. Tłumacząc to na zrozumiały język: pistolet strzela po każdym naciśnięciu spustu do wyczerpania amunicji w magazynku. Nie trzeba go przeładowywać ręcznie za każdym razem.
Podczas wystrzału zamek i lufa przesuwają się do tyłu, jednak lufa zamocowana jest na elemencie, który nieco zmienia jej położenie. Jednocześnie wyrzucana jest łuska i napinany kurek.
W drodze powrotnej następuje pobranie naboju z magazynka i wprowadzenie go do komory nabojowej połączonej z lufą, która wraca wraz z zamkiem do pozycji wyjściowej.
Oryginalny pistolet Colt M1911 praktycznie cały wykonany jest ze stali a jedynym wyjątkiem są okładziny rękojeści. Wynika z tego spora masa broni, ale w zamian za to odrzut po wystrzale naboju .45 ACP jest mniej nieco dotkliwy dla strzelca.
Historia Broni Colt M1911
Colt M1911 to bardzo udana ale i dosyć leciwa konstrukcja. Służył w amerykańskiej armii przez 75 lat, co oznacza, że był obecny w większości XX-wiecznych konfliktów z udziałem USA. Jedną z pierwszych istotnych operacji militarnych z użyciem nowego Colta była rewolucja meksykańska. Kolejnym sprawdzianem bojowym M1911 była I wojna światowa. Do początku 1917 roku jednostki US Army otrzymały ponad 68 tysięcy sztuk nowego pistoletu z fabryk Colta i Springfielda. Broń szybko zaczęła obrastać legendą, szczególnie za sprawą wyczynów kaprala Alvina Yorka, który zdobywając okopy przeciwnika wyeliminował z walki aż 8 żołnierzy niemieckich ze swojej broni przybocznej. Właśnie z Colta 1911. M1911, już w wersji A1, był powszechnie używany na frontach II wojny światowej, w ilości blisko 2 milionów sztuk pochodzących z różnych fabryk. Był używany podczas konfliktów w Korei i Wietnamie, zbierając kolejne pochwały.
Bronie Inspirowane Coltem 1911
Był konstrukcją na tyle udaną, że po wygaśnięciu praw patentowych dotyczących tego pistoletu w 1928 roku inne kraje chętnie wykorzystywały tą konstrukcję zmieniając nabój na 9×19 PARA. Warto tutaj wspomnieć o belgijskim FN Hi Power czy polskim pistolecie VIS wz. 35.
Wiele odmian produkowanych i używanych jest powszechnie do dnia dzisiejszego. Pistolet pojawia się w wielu kolekcjach, filmach, na zawodach sportowych no i oczywiście strzelnicach.
W Małopolskim Centrum Strzelectwa możecie wypróbować kopii Colta 1911 na nabój .45 ACP. Kobiety i młodsi strzelcy chętnie próbują lżejszej odmiany w postaci GSG 1911 zasilanego słabszym nabojem .22L
Zapraszamy do obejrzenia filmu o Colcie 1911 na naszym kanale YouTube. W filmie prezentujemy wszystkie wyżej wspomniane bronie.